Opinie psychologiczne

Sporządzamy opinie psychologiczne w każdej sprawie. Opinia wydawana jest na podstawie pełnego badania psychologicznego. Jest pisemną formą komunikowania diagnozy psychologicznej, stanowi opis stosowanych w badaniu procedur diagnostycznych, podsumowanie i interpretację uzyskanych z różnych źródeł wyników badań, jest charakterystyką funkcjonowania badanej osoby w ustalonym zakresie. Sporządzenie opinii psychologicznej wymaga postępowania według określonych procedur, ponieważ dostarcza ona ważnych informacji np. dla innego psychologa, który być może będzie badał daną osobę w procedurze odwoławczej, postępowaniu sądowym, odszkodowawczym, w szkole, przedszkolu itd.

Wydajemy opinie psychologiczne niezbędne na przykład do:

  • operacji plastycznych
  • procesu leczenia psychiatrycznego
  • sądu w sprawie rodzinnej, cywilnej, karnej
  • ustalenia dojrzałości szkolnej, dysleksji, dysgrafii i in.
  • ustalenia indywidualnego nauczania
  • braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy
  • ustalenia wiarygodności
  • dot. więzi dziecka z matką/ojcem, predyspozycji rodzicielskich
  • ustalenia skutków wypadku (do odszkodowań)

Opinie do sądu w sprawach rodzinnych i rozwodowych dotyczących więzi dziecka z matką lub ojcem, predyspozycji rodzicielskich

      W związku ze złożonością spraw rodzinnych dobór metod oceny psychologicznej ustalany jest indywidualnie do każdej sprawy, badania zwykle są obszerne i wymagają także analizy dokumentacji prawnej, sądowej, szkolnej, zdrowotnej uczestników. Osobom zgłaszającym się po opinie psychologiczne w sprawach rodzinnych najczęściej wydawane są opinie do spraw rozwodowych oraz formy wsparcia takie jak przeprowadzanie przez proces rozwodu, pomoc w sprawach dotyczących opieki nad dziećmi i przyznania praw rodzicielskich, przygotowanie do badania w OZSS (Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów; dawne RODK), przygotowanie dzieci do rozwodu, pomoc przy porwaniach rodzicielskich, a także w zakresie psychologicznych środków zabezpieczających – opinie o stanie dziecka, wpływie aktualnej sytuacji na dziecko, niechęci dziecka do kontaktów z rodzicem, predyspozycjach rodzicielskich, dawaniu rękojmi należytego sprawowania opieki nad dzieckiem. W sprawach rodzinnych i nieletnich najczęściej wydawane są opinie o braku demoralizacji, wiarygodności zeznań dziecka jako świadka (dot. np. przemocy domowej), gotowości dziecka do widzenia z rodzicem przebywającym w zakładzie karnym.

Opinie o braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych

Instytut wydaje opinie o braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych. Opinia jest konieczna w przypadku pracy / zajęć zarobkowych dzieci na rzecz podmiotów prowadzących działalność kulturalną i artystyczną , m.in. Teatr, Opera, Filharmonia, Balet, telewizja, inne media, występy publiczne wokalne, taneczne, indywidualnych, zbiorowych, zbiorowych – chóralnych, baletowych, planów filmowych dla dzieci-aktorów i dzieci biorących udział w tworzeniu reklam, spotów i innych form przekazu medialnego.

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (Dz. U. z 1974 roku, nr 24, poz. 141, z póź. zm.).
Art. 304.

  1. Wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16 roku życia jest dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową i wymaga uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy.
  2. Właściwy inspektor pracy wydaje zezwolenie, o którym mowa w § 1, na wniosek podmiotu określonego w tym przepisie.
  3. Właściwy inspektor pracy odmawia wydania zezwolenia, jeżeli wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych w zakresie przewidzianym w § 1: powoduje zagrożenie dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego dziecka, zagraża wypełnianiu obowiązku szkolnego przez dziecko.
  4. Podmiot, o którym mowa w § 1, dołącza do wniosku o wydanie zezwolenia: pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka na wykonywanie przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych, opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej dotyczącą braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych, orzeczenie lekarza stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych, jeżeli dziecko podlega obowiązkowi szkolnemu – opinię dyrektora szkoły, do której dziecko uczęszcza, dotyczącą możliwości wypełniania przez dziecko tego obowiązku w czasie wykonywania przez nie pracy lub innych zajęć zarobkowych.
  5. Zezwolenie, o którym mowa w § 1, powinno zawierać: dane osobowe dziecka i jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna, oznaczenie podmiotu prowadzącego działalność w zakresie przewidzianym w § 1, określenie rodzaju pracy lub innych zajęć zarobkowych, które może wykonywać dziecko, określenie dopuszczalnego okresu wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych, określenie dopuszczalnego dobowego wymiaru czasu pracy lub innych zajęć zarobkowych, inne niezbędne ustalenia, wymagane ze względu na dobro dziecka lub rodzaj, charakter albo warunki wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko.
  6. Na wniosek przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka właściwy inspektor pracy cofa wydane zezwolenie.
  7. Właściwy inspektor pracy cofa wydane zezwolenie z urzędu, jeżeli stwierdzi, że warunki pracy dziecka nie odpowiadają warunkom określonym w wydanym zezwoleniu.

Opinie psychologiczne do operacji plastycznych / zabiegów medycyny estetycznej

Specjaliści Instytutu Analiz Psychologicznych wykonują badania psychologiczne stanowiące ocenę istnienia / braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji plastycznej, np. mankietowej resekcji żołądka, powiększenia biustu z korektą itp. Przedłożenie takiego zaświadczenia wskazuje na zdrowotną motywację do przeprowadzenia operacji, co może obniżyć koszty zabiegu.

Opinie powypadkowe do odszkodowań

w sprawach dzieci, młodzieży, osób dorosłych, grup

Instytut udziela pomocy psychologicznej w postaci interwencji kryzysowej, wsparcia psychologicznego, wyciszania stresu, a także przeprowadza badania psychologiczne i sporządza opinie pourazowe, powypadkowe stanowiące podstawę do ubiegania się o odszkodowanie po wypadkach drogowych samochodowych, motocyklowych, rowerowych, pasażera, pieszego, kierowcy itp. Opinia poprzedzona jest konsultacją psychologiczną oraz specjalistycznymi badaniami diagnostycznymi z użyciem testów psychologicznych i metod klinicznych. Dla zobiektywizowania i wzmocnienia rzetelności opinii stosujemy krzyżowo metody wolnej oceny psychologicznej z badaniami licencjonowanymi testami psychologicznymi.

Opinie wydawane są przez specjalistów Instytutu doświadczonych w pracy sądowniczej w sprawach cywilnych o zapłatę, zadośćuczynienie i odszkodowanie, w zakresie psychotraumatologii, psychoterapii i opiniowania zdarzeń pourazowych pacjentów dotkniętych Zespołem Stresu Pourazowego (PTSD), Ostrą Reakcją na Stres, agorafobią, przedłużoną reakcja na stres, różnymi stanami lękowymi i in. Wydajemy opinie w niżej wymienionych sytuacjach:

  • wypadki w drodze do pracy
  • wypadki w pracy
  • wypadki w domu
  • urazy w sklepach
  • zderzenia z drzwiami obrotowymi
  • zdarzenia ze schodami ruchomymi
  • poparzenia wodą w hotelach i ośrodkach
  • pogryzienia przez zwierzęta dzikie, półdzikie i udomowione
  • napady w domu
  • napady na ulicy
  • napady w hotelach i instytucjach
  • napaści na tle seksualnym, materialnym
  • mobbingu kolektywnego ze strony sąsiadów czy społeczności lokalnej
  • notoryczne zakłócanie ciszy nocnej
  • mobbingu w pracy (różne typy mobbingu)
  • stalkingu

Oferujemy: pojedynczą konsultację pourazową, interwencję kryzysową, pakiet badań z konsultacją, opinię psychologiczną, sesje wyciszania stresu, prowadzimy szczegółową dokumentację.