Testoteka

Wsparcie po rozwodzie, mediacja, terapia rodzin, terapia dzieci, porady dla rodziców.

COPE – Wielowymiarowy Inwentarz do Pomiaru Radzenia Sobie ze Stresem

AutorzyCharles S. Carver, Michael F. Scheier, Jagdish K. Weintraub
AdaptacjaZygfryd Juczyński, Nina Ogińska-Bulik
Wiekdorośli
Procedurabadanie indywidualne lub grupowe; bez ograniczenia czasu
Opis

Kwestionariusz służy do oceny sposobów radzenia sobie ze stresem. Jest to narzędzie oparte na samopisie, składające się z 60 stwierdzeń, na które odpowiada się na 4-stopniowej skali. Pozwala na ocenę 15 strategii reagowania w sytuacjach stresowych. Strategie te to: Aktywne Radzenie Sobie, Planowanie, Poszukiwanie Wsparcia Instrumentalnego, Poszukiwanie Wsparcia Emocjonalnego, Unikanie Konkurencyjnych Działań, Zwrot ku Religii, Pozytywne Przewartościowanie i Rozwój, Powstrzymywanie się Od Działania, Akceptacja, Koncentracja na Emocjach i ich Wyładowanie, Zaprzeczanie, Odwracanie Uwagi, Zaprzestanie Działań, Zażywanie Alkoholu lub Innych Środków Psychoaktywnych, Poczucie Humoru. Funkcję norm dla osób dorosłych w wieku 20 – 65 lat pełnią średnie i odchylenia standardowe. Skróconą wersją COPE jest Mini-COPE.

CISS – Kwestionariusz Radzenia Sobie w Sytuacjach Stresowych

AutorzyN. S. Endler, J. D. A. Parker
AdaptacjaPiotr Szczepaniak, Jan Strelau, Kazimierz Wrześniewski
Wiekmłodzież, dorośli
Procedurabadanie grupowe lub indywidualne; bez ograniczenia czasu
Opis

Kwestionariusz do diagnozowania stylów radzenia sobie ze stresem. CISS składa się z 48 stwierdzeń dotyczących różnych zachowań, jakie ludzie mogą podejmować w sytuacjach stresowych. Badany określa na 5-stopniowej skali częstotliwość, z jaką podejmuje dane działanie w sytuacjach trudnych, stresowych. Wyniki ujmowane są na trzech skalach: SSZ – styl skoncentrowany na zadaniu; SSE – styl skoncentrowany na emocjach; SSU – styl skoncentrowany na unikaniu. Ten ostatni styl może przyjmować dwie formy: ACZ – angażowanie się w czynności zastępcze i PKT – poszukiwanie kontaktów towarzyskich.

Zastosowanie

do celów badawczych i praktycznych, na przykład jako narzędzie w badaniach kwalifikacyjnych na określone stanowiska pracy w pewnych zawodach (policjanci, strażacy, wojskowi, kierowcy), czy w badaniach osób ubiegających się o zezwolenie na posiadanie broni.

Normy

stenowe dla osób z trzech grup wieku: 16 – 24 lat, 25 – 54 lat i 55 – 79 lat oraz dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej.

CECS – Skala Kontroli Emocji

AutorzyM. Watson i S. Greer
AdaptacjaZ. Juczyński
Wiekdorośli
Procedurabadanie indywidualne lub grupowe; bez ograniczenia czasu
Opis

CECS składa się z trzech podskal, z których każda zawiera siedem stwierdzeń dotyczących sposobu ujawniania gniewu, depresji i lęku. Służy do pomiaru subiektywnej kontroli gniewu, lęku i depresji w sytuacjach trudnych; jest przeznaczona do badania zdrowych i chorych osób dorosłych.